Abracon Corporation ABL-3.579545MHZ-B2
ABL-3.579545MHZ-B2 picture photo
Mfg. Part Number
ABL-3.579545MHZ-B2
Brief Description
Crystal 3.579545MHz 20ppm 18pF 180 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US
Datasheet Download
ABL-3.579545MHZ-B2.pdf
Availability of ABL-3.579545MHZ-B2
QUANTITY
ABL-3.579545MHZ-B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABL-3.579545MHZ-B2
Internal Part NumberEIS-ABL-3.579545MHZ-B2
SeriesABL
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency3.579545MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)180 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.453" L x 0.197" W (11.50mm x 5.00mm)
Height0.138" (3.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABL-3.579545MHZ-B2
Related LinksABL-3.579, ABL-3.579545MHZ-B2 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ABL-3.579545MHZ-B2 Details Description
Related parts for ABL-3.579545MHZ-B2
CONN HEADER .100" 23POS SNGL TIN datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 2.7 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf