Abracon Corporation ABLS-16.000MHZ-B2-T
ABLS-16.000MHZ-B2-T picture photo
Mfg. Part Number
ABLS-16.000MHZ-B2-T
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 20ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US
Datasheet Download
ABLS-16.000MHZ-B2-T.pdf
Availability of ABLS-16.000MHZ-B2-T
QUANTITY
ABLS-16.000MHZ-B2-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ABLS-16.000MHZ-B2-T
Internal Part NumberEIS-ABLS-16.000MHZ-B2-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelABLS.pdfABLS.stp
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesABLS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.449" L x 0.185" W (11.40mm x 4.70mm)
Height0.165" (4.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABLS-16.000MHZ-B2-T
Related LinksABLS-16.0, ABLS-16.000MHZ-B2-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ABLS-16.000MHZ-B2-T Details Description
Related parts for ABLS-16.000MHZ-B2-T
ANTENNA 2.4GHZ RA 1/4 WAVE WHIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
ANTENNA WIFI 2.4GHZ 10X3.2X4MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
LED MOD HB 120V WHT datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC PLAD datasheet.pdf
TERMINAL QUICK CONNECT datasheet.pdf
C/A, QSFP MPO- LC, DUPLEX, 8F, O datasheet.pdf