Abracon Corporation ABLS-3.6864MHZ-B2-T
ABLS-3.6864MHZ-B2-T picture photo
Mfg. Part Number
ABLS-3.6864MHZ-B2-T
Brief Description
Crystal 3.6864MHz 20ppm 18pF 180 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US
Datasheet Download
ABLS-3.6864MHZ-B2-T.pdf
Availability of ABLS-3.6864MHZ-B2-T
QUANTITY
ABLS-3.6864MHZ-B2-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ABLS-3.6864MHZ-B2-T
Internal Part NumberEIS-ABLS-3.6864MHZ-B2-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelABLS.pdfABLS.stp
FamilyCrystals
SeriesABLS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency3.6864MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)180 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.449" L x 0.185" W (11.40mm x 4.70mm)
Height0.165" (4.20mm)