Abracon Corporation ABLS-4.096MHZ-K4T
ABLS-4.096MHZ-K4T picture photo
Mfg. Part Number
ABLS-4.096MHZ-K4T
Brief Description
Crystal 4.0960MHz 30ppm 18pF 180 Ohm -40°C - 125°C Surface Mount HC49/US
Datasheet Download
ABLS-4.096MHZ-K4T.pdf
Availability of ABLS-4.096MHZ-K4T
QUANTITY
ABLS-4.096MHZ-K4T Order Process
Ship out your order
Specifications of ABLS-4.096MHZ-K4T
Internal Part NumberEIS-ABLS-4.096MHZ-K4T
FamilyCrystals
SeriesABLS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency4.096MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)180 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.449" L x 0.185" W (11.40mm x 4.70mm)
Height0.165" (4.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABLS-4.096MHZ-K4T
Related LinksABLS-4.0, ABLS-4.096MHZ-K4T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ABLS-4.096MHZ-K4T Details Description
Related parts for ABLS-4.096MHZ-K4T
RES SMD 15 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SW QUAD ANLG PREC SPST 16-DIP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 18PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 7A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.2A 8-DFN datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.2VC DO214AB datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE PIN datasheet.pdf