Sullins Connector Solutions ABM10DRAH
ABM10DRAH picture photo
Mfg. Part Number
ABM10DRAH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .156"
Datasheet Download
ABM10DRAH.pdf
Availability of ABM10DRAH
QUANTITY
ABM10DRAH Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM10DRAH
Internal Part NumberEIS-ABM10DRAH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM10DRAH
Related LinksABM1, ABM10DRAH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABM10DRAH Details Description
Related parts for ABM10DRAH
CAP FILM 6800PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 68 I/O 100TQFP datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 4.38V SOT23R-3 datasheet.pdf
FIXED IND 7.6UH 6A 19 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HDR 72POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 9V 30W datasheet.pdf
RES 130 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf