Sullins Connector Solutions ABM10DRKH
ABM10DRKH picture photo
Mfg. Part Number
ABM10DRKH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
ABM10DRKH.pdf
Availability of ABM10DRKH
QUANTITY
ABM10DRKH Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM10DRKH
Internal Part NumberEIS-ABM10DRKH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM10DRKH
Related LinksABM1, ABM10DRKH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABM10DRKH Details Description
Related parts for ABM10DRKH
CONN HEADER RT/A 10POS .100 GOLD datasheet.pdf
CONN HDI RECEPT 252POS 3ROW R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .050 SMD datasheet.pdf
IC UART DUAL W/FIFO 32-HVQFN datasheet.pdf
BOARD EVAL LM3445 220V datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
TOOLING datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
EMV-KF.24.STS.1.29G datasheet.pdf
680UF 450V 35X60MM 85C 15000H datasheet.pdf