Sullins Connector Solutions ABM10DRMT
ABM10DRMT picture photo
Mfg. Part Number
ABM10DRMT
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .156 WW
Datasheet Download
ABM10DRMT.pdf
Availability of ABM10DRMT
QUANTITY
ABM10DRMT Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM10DRMT
Internal Part NumberEIS-ABM10DRMT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM10DRMT
Related LinksABM1, ABM10DRMT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABM10DRMT Details Description
Related parts for ABM10DRMT
RES SMD 178K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES 17.6K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T STEEL LUG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf