Sullins Connector Solutions ABM10DRYN
ABM10DRYN picture photo
Mfg. Part Number
ABM10DRYN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
ABM10DRYN.pdf
Availability of ABM10DRYN
QUANTITY
ABM10DRYN Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM10DRYN
Internal Part NumberEIS-ABM10DRYN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM10DRYN
Related LinksABM1, ABM10DRYN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABM10DRYN Details Description
Related parts for ABM10DRYN
Connector Header, Bottom Entry 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TERM FORK INSUL 16-14AWG #10 datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 16SOIC datasheet.pdf
AUTO BUS TRIGGER&DECODE - WS-MXS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
DRIVE, 3 PHASE 400V, H-FRAME datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC DDR3 4G 1600MT/S 78BGA datasheet.pdf
FLAT LIGHT WHITE 25X25MM datasheet.pdf
OSC MEMS 66.6666MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
44POS F HD FILT 180PF R/A.350 datasheet.pdf