Sullins Connector Solutions ABM12DSEF-S13
ABM12DSEF-S13 picture photo
Mfg. Part Number
ABM12DSEF-S13
Brief Description
CONN EDGECARD EXTEND 24POS .156
Datasheet Download
ABM12DSEF-S13.pdf
Availability of ABM12DSEF-S13
QUANTITY
ABM12DSEF-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM12DSEF-S13
Internal Part NumberEIS-ABM12DSEF-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM12DSEF-S13
Related LinksABM12D, ABM12DSEF-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABM12DSEF-S13 Details Description
Related parts for ABM12DSEF-S13
Connector Header 8 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MT PIN datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
RES 866K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
381 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
1,0UF 450V 8X11,5 datasheet.pdf