Sullins Connector Solutions ABM15DSAS
ABM15DSAS picture photo
Mfg. Part Number
ABM15DSAS
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
ABM15DSAS.pdf
Availability of ABM15DSAS
QUANTITY
ABM15DSAS Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM15DSAS
Internal Part NumberEIS-ABM15DSAS
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM15DSAS
Related LinksABM1, ABM15DSAS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABM15DSAS Details Description
Related parts for ABM15DSAS
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 10P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 1/4" datasheet.pdf
ARD COAX 13GHZ FAILSAFE/LATCH datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole Solder datasheet.pdf