Abracon Corporation ABM2-29.4912MHZ-D4Y-T
ABM2-29.4912MHZ-D4Y-T picture photo
Mfg. Part Number
ABM2-29.4912MHZ-D4Y-T
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 29.4912MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD
Datasheet Download
ABM2-29.4912MHZ-D4Y-T.pdf
Availability of ABM2-29.4912MHZ-D4Y-T
QUANTITY
ABM2-29.4912MHZ-D4Y-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM2-29.4912MHZ-D4Y-T
Internal Part NumberEIS-ABM2-29.4912MHZ-D4Y-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelABM2.pdfABM2.stp
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesABM2
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency29.4912MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.315" L x 0.177" W (8.00mm x 4.50mm)
Height0.063" (1.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM2-29.4912MHZ-D4Y-T
Related LinksABM2-29.49, ABM2-29.4912MHZ-D4Y-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ABM2-29.4912MHZ-D4Y-T Details Description
Related parts for ABM2-29.4912MHZ-D4Y-T
IC MCU 8BIT 3.5KB EPROM 18CDIP datasheet.pdf
SWITCH TAPE SEAL 4 POS SMD datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FEMALE MINUS COUPLER 10AWG datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 14V BLUE datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
PMI BASE S-6 BAYO 1 INCAND SCRW datasheet.pdf
IC OSC VCXO 312.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf