Sullins Connector Solutions ABM22DRTN
ABM22DRTN picture photo
Mfg. Part Number
ABM22DRTN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
ABM22DRTN.pdf
Availability of ABM22DRTN
QUANTITY
ABM22DRTN Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM22DRTN
Internal Part NumberEIS-ABM22DRTN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM22DRTN
Related LinksABM2, ABM22DRTN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABM22DRTN Details Description
Related parts for ABM22DRTN
RES SMD 2.94 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC GATE XOR/XNOR 2-INPUT 8-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 82 OHM 8SIP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 62.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -45DB datasheet.pdf
POWER DIVIDER 4WAY 2GHZ-4GHZ datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 126VC AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 5.5A 45 MOHM SMD datasheet.pdf
Wideband 4 GHz, 36 dB Isolation at 1 GHz, CMOS 1.65 V to 2.75 V, Dual SPDT IC datasheet.pdf