Sullins Connector Solutions ABM24DRTS-S13
ABM24DRTS-S13 picture photo
Mfg. Part Number
ABM24DRTS-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS .156"
Datasheet Download
ABM24DRTS-S13.pdf
Availability of ABM24DRTS-S13
QUANTITY
ABM24DRTS-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM24DRTS-S13
Internal Part NumberEIS-ABM24DRTS-S13
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM24DRTS-S13
Related LinksABM24D, ABM24DRTS-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABM24DRTS-S13 Details Description
Related parts for ABM24DRTS-S13
SWITCH MINI SPST-NO ROLLER.187QC datasheet.pdf
RES SMD 3.24KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 153VWM 246VC SMD datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 37 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf