Sullins Connector Solutions ABM25DSAS
ABM25DSAS picture photo
Mfg. Part Number
ABM25DSAS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
ABM25DSAS.pdf
Availability of ABM25DSAS
QUANTITY
ABM25DSAS Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM25DSAS
Internal Part NumberEIS-ABM25DSAS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM25DSAS
Related LinksABM2, ABM25DSAS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABM25DSAS Details Description
Related parts for ABM25DSAS
IDC CABLE - MSD16K/MC16F/MCG16K datasheet.pdf
VARISTOR 29.7V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 80MA 350 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 510 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
Connector Receptacle 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN SC DUPLEX F TYPE 2MM datasheet.pdf