Sullins Connector Solutions ABM28DSEF-S13
ABM28DSEF-S13 picture photo
Mfg. Part Number
ABM28DSEF-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD EXTEND 56POS .156
Datasheet Download
ABM28DSEF-S13.pdf
Availability of ABM28DSEF-S13
QUANTITY
ABM28DSEF-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM28DSEF-S13
Internal Part NumberEIS-ABM28DSEF-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM28DSEF-S13
Related LinksABM28D, ABM28DSEF-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABM28DSEF-S13 Details Description
Related parts for ABM28DSEF-S13
CONN BNC JACK STR SOLDER datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 28POS 2.5MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN COUPLER 15A 120V 9FT CABLE datasheet.pdf
CAP MICA 18PF 5% 4KV SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 15W UFRM datasheet.pdf