Abracon Corporation ABM3-12.000MHZ-D2Y-T
ABM3-12.000MHZ-D2Y-T picture photo
Mfg. Part Number
ABM3-12.000MHZ-D2Y-T
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 12.0000MHz 20ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD
Datasheet Download
ABM3-12.000MHZ-D2Y-T.pdf
Availability of ABM3-12.000MHZ-D2Y-T
QUANTITY
ABM3-12.000MHZ-D2Y-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM3-12.000MHZ-D2Y-T
Internal Part NumberEIS-ABM3-12.000MHZ-D2Y-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelABM3.pdfABM3.stp
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesABM3
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency12MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.051" (1.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM3-12.000MHZ-D2Y-T
Related LinksABM3-12.00, ABM3-12.000MHZ-D2Y-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ABM3-12.000MHZ-D2Y-T Details Description
Related parts for ABM3-12.000MHZ-D2Y-T
CONN RCPT 6POS PNL MNT SKT datasheet.pdf