Sullins Connector Solutions ABM36DRKH-S1130
ABM36DRKH-S1130 picture photo
Mfg. Part Number
ABM36DRKH-S1130
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS .156"
Datasheet Download
ABM36DRKH-S1130.pdf
Availability of ABM36DRKH-S1130
QUANTITY
ABM36DRKH-S1130 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM36DRKH-S1130
Internal Part NumberEIS-ABM36DRKH-S1130
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions72
Card Thickness-
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM36DRKH-S1130
Related LinksABM36DR, ABM36DRKH-S1130 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABM36DRKH-S1130 Details Description
Related parts for ABM36DRKH-S1130
TRANS NPN 150V 4A E-LINE datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10% 25KOHM AXIAL datasheet.pdf
METAL TO METAL datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG INLINE 6POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf