Sullins Connector Solutions ABM36DRTF-S13
ABM36DRTF-S13 picture photo
Mfg. Part Number
ABM36DRTF-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD EXTEND 72POS .156
Datasheet Download
ABM36DRTF-S13.pdf
Availability of ABM36DRTF-S13
QUANTITY
ABM36DRTF-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM36DRTF-S13
Internal Part NumberEIS-ABM36DRTF-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM36DRTF-S13
Related LinksABM36D, ABM36DRTF-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABM36DRTF-S13 Details Description
Related parts for ABM36DRTF-S13
BATTERY PACK NICAD 7.2V 2400MAH datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW MSD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 20% 1410 datasheet.pdf
HEATSINK FOR TO-126 40MM datasheet.pdf
KRIMPING DIE (ATP-C-175-E1) datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 12.2A DFN2050-4 datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 1UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 1% 630VDC AXIAL datasheet.pdf