Abracon Corporation ABM3B-27.000MHZ-10-1-U-T
ABM3B-27.000MHZ-10-1-U-T picture photo
Mfg. Part Number
ABM3B-27.000MHZ-10-1-U-T
Brief Description
Crystal 27.0000MHz 10ppm 10pF 50 Ohm -10°C - 60°C COTS Surface Mount 2-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
ABM3B-27.000MHZ-10-1-U-T.pdf
Availability of ABM3B-27.000MHZ-10-1-U-T
QUANTITY
ABM3B-27.000MHZ-10-1-U-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM3B-27.000MHZ-10-1-U-T
Internal Part NumberEIS-ABM3B-27.000MHZ-10-1-U-T
TypeMHz Crystal
Frequency27MHz
Frequency Stability±10ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance10pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
RatingsCOTS
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.043" (1.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM3B-27.000MHZ-10-1-U-T
Related LinksABM3B-27.000, ABM3B-27.000MHZ-10-1-U-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ABM3B-27.000MHZ-10-1-U-T Details Description
Related parts for ABM3B-27.000MHZ-10-1-U-T
CONN SPD SPR 14-16 AWG #6 .170 datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 10% 35W TO263 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf