Abracon Corporation ABM3C-11.0592MHZ-D4Y-T
ABM3C-11.0592MHZ-D4Y-T picture photo
Mfg. Part Number
ABM3C-11.0592MHZ-D4Y-T
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 11.0592MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
ABM3C-11.0592MHZ-D4Y-T.pdf
Availability of ABM3C-11.0592MHZ-D4Y-T
QUANTITY
ABM3C-11.0592MHZ-D4Y-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM3C-11.0592MHZ-D4Y-T
Internal Part NumberEIS-ABM3C-11.0592MHZ-D4Y-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelABM3C.pdfABM3C.stp
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesABM3C
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency11.0592MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.051" (1.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM3C-11.0592MHZ-D4Y-T
Related LinksABM3C-11.05, ABM3C-11.0592MHZ-D4Y-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ABM3C-11.0592MHZ-D4Y-T Details Description
Related parts for ABM3C-11.0592MHZ-D4Y-T
CONN HEADER 2POS R/A PCB TIN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
CA 62.5/125UM ZIP FSD/FSD 3M1 datasheet.pdf
IC EQUALIZER REC 6.25GBPS 46QFN datasheet.pdf
INPUT NOISE EMC FILTER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 98.8 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.3VC SMD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf