Abracon Corporation ABM3C-12.000MHZ-D4Y-T
ABM3C-12.000MHZ-D4Y-T picture photo
Mfg. Part Number
ABM3C-12.000MHZ-D4Y-T
Brief Description
Crystal 12.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
ABM3C-12.000MHZ-D4Y-T.pdf
Availability of ABM3C-12.000MHZ-D4Y-T
QUANTITY
ABM3C-12.000MHZ-D4Y-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM3C-12.000MHZ-D4Y-T
Internal Part NumberEIS-ABM3C-12.000MHZ-D4Y-T
3D ModelABM3C.pdfABM3C.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
TypeMHz Crystal
Frequency12MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.051" (1.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM3C-12.000MHZ-D4Y-T
Related LinksABM3C-12.0, ABM3C-12.000MHZ-D4Y-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ABM3C-12.000MHZ-D4Y-T Details Description
Related parts for ABM3C-12.000MHZ-D4Y-T
CAP CER 560PF 50V NPO 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 80POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
IC 2-IN AND-OR-INV GATE 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DSP 80-LQFP datasheet.pdf
HEADER 32POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf