Abracon Corporation ABM7-18.432MHZ-D2Y-T
ABM7-18.432MHZ-D2Y-T picture photo
Mfg. Part Number
ABM7-18.432MHZ-D2Y-T
Brief Description
Crystal 18.4320MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD
Datasheet Download
ABM7-18.432MHZ-D2Y-T.pdf
Availability of ABM7-18.432MHZ-D2Y-T
QUANTITY
ABM7-18.432MHZ-D2Y-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM7-18.432MHZ-D2Y-T
Internal Part NumberEIS-ABM7-18.432MHZ-D2Y-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
Featured ProductABM7 and ABM11 Crystals
3D ModelABM7.pdfABM7.stp
PCN Obsolescence/ EOLABM7 Series 14/May/2015
ABM7 Series 24/Jul/2015
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesABM7
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency18.432MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Height0.055" (1.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM7-18.432MHZ-D2Y-T
Related LinksABM7-18.43, ABM7-18.432MHZ-D2Y-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ABM7-18.432MHZ-D2Y-T Details Description
Related parts for ABM7-18.432MHZ-D2Y-T
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
CONN PIN SPRING-LOAD .255" GOLD datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 25NS 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CRYSTAL 32.7680 KHZ 10.0PF SMD datasheet.pdf