Abracon Corporation ABM8-27.000MHZ-10-1-U-T
ABM8-27.000MHZ-10-1-U-T picture photo
Mfg. Part Number
ABM8-27.000MHZ-10-1-U-T
Brief Description
Crystal 27.0000MHz 10ppm 10pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
ABM8-27.000MHZ-10-1-U-T.pdf
Availability of ABM8-27.000MHZ-10-1-U-T
QUANTITY
ABM8-27.000MHZ-10-1-U-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM8-27.000MHZ-10-1-U-T
Internal Part NumberEIS-ABM8-27.000MHZ-10-1-U-T
TypeMHz Crystal
Frequency27MHz
Frequency Stability±10ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance10pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.031" (0.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM8-27.000MHZ-10-1-U-T
Related LinksABM8-27.000, ABM8-27.000MHZ-10-1-U-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ABM8-27.000MHZ-10-1-U-T Details Description
Related parts for ABM8-27.000MHZ-10-1-U-T
BATTERY LITH 3V COIN 16MM W/TAB datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST HEX 16SO datasheet.pdf
CONV DC/DC 15V 75W 5A datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 36POS datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.022UF 16V X7R 0504 datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ10B M32 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 60A 120/240VAC datasheet.pdf