Abracon Corporation ABM81-16.000MHZ-10-B1U-T3
ABM81-16.000MHZ-10-B1U-T3 picture photo
Mfg. Part Number
ABM81-16.000MHZ-10-B1U-T3
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 10ppm 10pF 70 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
ABM81-16.000MHZ-10-B1U-T3.pdf
Availability of ABM81-16.000MHZ-10-B1U-T3
QUANTITY
ABM81-16.000MHZ-10-B1U-T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM81-16.000MHZ-10-B1U-T3
Internal Part NumberEIS-ABM81-16.000MHZ-10-B1U-T3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelABM8.pdfABM8.stp
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesABM8
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±10ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance10pF
ESR (Equivalent Series Resistance)70 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM81-16.000MHZ-10-B1U-T3
Related LinksABM81-16.000, ABM81-16.000MHZ-10-B1U-T3 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ABM81-16.000MHZ-10-B1U-T3 Details Description
Related parts for ABM81-16.000MHZ-10-B1U-T3
PLUG MINI DOUBLE BANANA RED datasheet.pdf
IC ADC 3.5DIGIT LCD/LED 44MQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 10A TO277A datasheet.pdf
RES 14.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
GRIP TIE 6X.375" BLACK datasheet.pdf
MK7P-MK9P COMPLETE KIT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 15V 2711 datasheet.pdf