Abracon Corporation ABM8G-12.000MHZ-18-D2Y-T
ABM8G-12.000MHZ-18-D2Y-T picture photo
Mfg. Part Number
ABM8G-12.000MHZ-18-D2Y-T
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 12.0000MHz 20ppm 18pF 120 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
ABM8G-12.000MHZ-18-D2Y-T.pdf
Availability of ABM8G-12.000MHZ-18-D2Y-T
QUANTITY
ABM8G-12.000MHZ-18-D2Y-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM8G-12.000MHZ-18-D2Y-T
Internal Part NumberEIS-ABM8G-12.000MHZ-18-D2Y-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
Featured ProductABM8G Series SMD Crystals
3D ModelABM8G.pdfABM8G.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesABM8G
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency12MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)120 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.039" (1.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM8G-12.000MHZ-18-D2Y-T
Related LinksABM8G-12.000, ABM8G-12.000MHZ-18-D2Y-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ABM8G-12.000MHZ-18-D2Y-T Details Description
Related parts for ABM8G-12.000MHZ-18-D2Y-T
RES 3 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 64POS VERT S-LATCH 10AU datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 20% 2312 datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 32pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A 6WSON datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 5W T18 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS T/H GOLD datasheet.pdf
DIP SWITCH datasheet.pdf
220 MM AC CENTRIFUGAL FAN datasheet.pdf