Abracon Corporation ABM8G-27.000MHZ-18-D2Y-T
ABM8G-27.000MHZ-18-D2Y-T picture photo
Mfg. Part Number
ABM8G-27.000MHZ-18-D2Y-T
Brief Description
Crystal 27.0000MHz 20ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
ABM8G-27.000MHZ-18-D2Y-T.pdf
Availability of ABM8G-27.000MHZ-18-D2Y-T
QUANTITY
ABM8G-27.000MHZ-18-D2Y-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM8G-27.000MHZ-18-D2Y-T
Internal Part NumberEIS-ABM8G-27.000MHZ-18-D2Y-T
Standard Package1,000
TypeMHz Crystal
Frequency27MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.039" (1.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM8G-27.000MHZ-18-D2Y-T
Related LinksABM8G-27.000, ABM8G-27.000MHZ-18-D2Y-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ABM8G-27.000MHZ-18-D2Y-T Details Description
Related parts for ABM8G-27.000MHZ-18-D2Y-T
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 4.12KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED CBI 3MM HI EFF BLUE 70DEG RA datasheet.pdf
RES 240K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 300MW SOT23 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V SMD datasheet.pdf