Abracon Corporation ABM8G-33.000MHZ-18-D2Y-T
ABM8G-33.000MHZ-18-D2Y-T picture photo
Mfg. Part Number
ABM8G-33.000MHZ-18-D2Y-T
Brief Description
Crystal 33.0000MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
ABM8G-33.000MHZ-18-D2Y-T.pdf
Availability of ABM8G-33.000MHZ-18-D2Y-T
QUANTITY
ABM8G-33.000MHZ-18-D2Y-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM8G-33.000MHZ-18-D2Y-T
Internal Part NumberEIS-ABM8G-33.000MHZ-18-D2Y-T
3D ModelABM8G.pdfABM8G.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
TypeMHz Crystal
Frequency33MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.039" (1.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM8G-33.000MHZ-18-D2Y-T
Related LinksABM8G-33.000, ABM8G-33.000MHZ-18-D2Y-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ABM8G-33.000MHZ-18-D2Y-T Details Description
Related parts for ABM8G-33.000MHZ-18-D2Y-T
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC HEX INVERTER SCHMITT 14-SOIC datasheet.pdf
MODULE VOIP DEVELOPMENT datasheet.pdf
IC UART FIFO 128B QUAD 64LQFP datasheet.pdf
QSFP MM50 OM2 ASSY OFNP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
FBCON PA CG/M12 8WAY DISTRIB datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 167MHZ 10DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf