Abracon Corporation ABM8G-33.000MHZ-18-D2Y-T3
ABM8G-33.000MHZ-18-D2Y-T3 picture photo
Mfg. Part Number
ABM8G-33.000MHZ-18-D2Y-T3
Brief Description
Crystal 33.0000MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
ABM8G-33.000MHZ-18-D2Y-T3.pdf
Availability of ABM8G-33.000MHZ-18-D2Y-T3
QUANTITY
ABM8G-33.000MHZ-18-D2Y-T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM8G-33.000MHZ-18-D2Y-T3
Internal Part NumberEIS-ABM8G-33.000MHZ-18-D2Y-T3
3D ModelABM8G.pdfABM8G.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
TypeMHz Crystal
Frequency33MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.039" (1.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM8G-33.000MHZ-18-D2Y-T3
Related LinksABM8G-33.000, ABM8G-33.000MHZ-18-D2Y-T3 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ABM8G-33.000MHZ-18-D2Y-T3 Details Description
Related parts for ABM8G-33.000MHZ-18-D2Y-T3
TOOL HAND CRIMP 26-30AWG 1.25MM datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PANEL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 304VC DO204AC datasheet.pdf
RES SMD 76.8 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 42MM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf