Abracon Corporation ABMM2-11.0592MHZ-E2-T
ABMM2-11.0592MHZ-E2-T picture photo
Mfg. Part Number
ABMM2-11.0592MHZ-E2-T
Brief Description
Crystal 11.0592MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
ABMM2-11.0592MHZ-E2-T.pdf
Availability of ABMM2-11.0592MHZ-E2-T
QUANTITY
ABMM2-11.0592MHZ-E2-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ABMM2-11.0592MHZ-E2-T
Internal Part NumberEIS-ABMM2-11.0592MHZ-E2-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelABMM2.pdfABMM2.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyCrystals
SeriesABMM2
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency11.0592MHz
Frequency Stability±20ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.240" L x 0.142" W (6.00mm x 3.60mm)
Height0.047" (1.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABMM2-11.0592MHZ-E2-T
Related LinksABMM2-11.0, ABMM2-11.0592MHZ-E2-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ABMM2-11.0592MHZ-E2-T Details Description
Related parts for ABMM2-11.0592MHZ-E2-T
HOOK-UP STRND 22AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
PRO-CRIMPER ASSEMBLY datasheet.pdf
IC FET RF LDMOS 180W H-36260-2 datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 1.3W DO41 datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf