Abracon Corporation ABS06-107-32.768KHZ-T
ABS06-107-32.768KHZ-T picture photo
Mfg. Part Number
ABS06-107-32.768KHZ-T
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 32.7680kHz 20ppm 4pF 60 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 0805 (2012 Metric)
Datasheet Download
ABS06-107-32.768KHZ-T.pdf
Availability of ABS06-107-32.768KHZ-T
QUANTITY
ABS06-107-32.768KHZ-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ABS06-107-32.768KHZ-T
Internal Part NumberEIS-ABS06-107-32.768KHZ-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelABS06-107.pdfABS06-107.stp
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesABS06
PackagingCut Tape (CT)
TypekHz Crystal (Tuning Fork)
Frequency32.768kHz
Frequency Stability-
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance4pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 kOhm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Height0.024" (0.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABS06-107-32.768KHZ-T
Related LinksABS06-107-, ABS06-107-32.768KHZ-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ABS06-107-32.768KHZ-T Details Description
Related parts for ABS06-107-32.768KHZ-T
ASSEMBLY SHAFT 4-6SECT .25"DIA datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL R/A 7POS datasheet.pdf
RES SMD 18.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 500MA 48V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 43K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 13K OHM 1% 30W datasheet.pdf