Panasonic Electric Works ABS1110409
ABS1110409 picture photo
Mfg. Part Number
ABS1110409
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH TURQ SPDT PLUNGER STR QC
Datasheet Download
ABS1110409.pdf
Availability of ABS1110409
QUANTITY
ABS1110409 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABS1110409
Internal Part NumberEIS-ABS1110409
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package100
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesABS
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating2A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP50 - Dust Protected
Features-
Operating Force, Torque100gf
Release Force15gf
Pretravel0.024" (0.6mm)
Differential Travel0.004" (0.1mm)
Overtravel0.015" (0.4mm)
Operating Position0.330" (8.4mm)
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABS1110409
Related LinksABS11, ABS1110409 Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
ABS1110409 Details Description
Related parts for ABS1110409
OSC 5.0V PROG TTL PWRDN 100PPM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC LINE DRVR/RCVR RS-232 20-SOIC datasheet.pdf
OSC MEMS 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf