Panasonic Electric Works ABS1512519
ABS1512519 picture photo
Mfg. Part Number
ABS1512519
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SW SNAP SPDT HINGE GOLD PCB 125V
Datasheet Download
ABS1512519.pdf
Availability of ABS1512519
QUANTITY
ABS1512519 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABS1512519
Internal Part NumberEIS-ABS1512519
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package100
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesABS
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating100mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress ProtectionIP50 - Dust Protected
Features-
Operating Force, Torque55gf
Release Force3.5gf
Pretravel0.110" (2.8mm)
Differential Travel0.031" (0.8mm)
Overtravel0.047" (1.2mm)
Operating Position0.345" (8.8mm)
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life200,000 Cycles
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABS1512519
Related LinksABS15, ABS1512519 Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
ABS1512519 Details Description
Related parts for ABS1512519
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMA datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 3A SOD128 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 10K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER SF-TOOL 00-6 datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 5% 1/5W 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT FP datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 19A/31A datasheet.pdf