Abracon Corporation ABSM2-12.000MHZ-4-T
ABSM2-12.000MHZ-4-T picture photo
Mfg. Part Number
ABSM2-12.000MHZ-4-T
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 12.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch
Datasheet Download
ABSM2-12.000MHZ-4-T.pdf
Availability of ABSM2-12.000MHZ-4-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ABSM2-12.000MHZ-4-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ABSM2-12.000MHZ-4-T
Internal Part NumberEIS-ABSM2-12.000MHZ-4-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelABSM2.pdfABSM2.stp
PCN Obsolescence/ EOLABSM2 Series 30/Sep/2014
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesABSM2
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency12MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SOJ, 9.40mm pitch
Size / Dimension0.492" L x 0.180" W (12.50mm x 4.60mm)
Height0.146" (3.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABSM2-12.000MHZ-4-T
Related LinksABSM2-12., ABSM2-12.000MHZ-4-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ABSM2-12.000MHZ-4-T Details Description
Related parts for ABSM2-12.000MHZ-4-T
JUMPER-H1505TR/A3048N/H1505TR 6" datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
KIT EVAL ICD3 WITH PICDEM 2 PLUS datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
675 DIP PROGRAM HEADER datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156" datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 209VC R-6 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf