Triad Magnetics ABU125-050
ABU125-050 picture photo
Mfg. Part Number
ABU125-050
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 70W
Datasheet Download
ABU125-050.pdf
Availability of ABU125-050
QUANTITY
ABU125-050 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABU125-050
Internal Part NumberEIS-ABU125-050
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesABU125
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)14A
Power (Watts)100W (125W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency87%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.05" H (127.0mm x 76.2mm x 26.6mm)
Minimum Load RequiredYes
ApprovalsCB, CE, TUV, UR
Power (Watts) - Max100W (125W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABU125-050
Related LinksABU12, ABU125-050 Datasheet, Triad Magnetics Distributor
ABU125-050 Details Description
Related parts for ABU125-050
BATTERY PACK NICAD 6.0V 700MAH datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT ALGAAS CC datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
BRISTLE BRUSH REPLACE DISC T-S datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X6S 0603 datasheet.pdf
RES 2.32 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf