Triad Magnetics ABU125-120
ABU125-120 picture photo
Mfg. Part Number
ABU125-120
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 100W
Datasheet Download
ABU125-120.pdf
Availability of ABU125-120
QUANTITY
ABU125-120 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABU125-120
Internal Part NumberEIS-ABU125-120
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelABU125-120
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesABU125
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)8.34A
Power (Watts)100W (125W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency87%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.05" H (127.0mm x 76.2mm x 26.6mm)
Minimum Load RequiredYes
ApprovalsCB, CE, TUV, UR
Power (Watts) - Max100W (125W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABU125-120
Related LinksABU12, ABU125-120 Datasheet, Triad Magnetics Distributor
ABU125-120 Details Description
Related parts for ABU125-120
FIXED IND 220UH 800MA 610 MOHM datasheet.pdf
CABLE IEEE1394 6POS-6POS 5.0M datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT CAP GT SERIES SIZE 32 datasheet.pdf
TVS DIODE 102VWM 165VC SMB datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 250V 30A CHASSIS datasheet.pdf
XFRMR CURR SENSE 80.0MH T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf