Vishay/BCcomponents AC01000004709JA100
AC01000004709JA100 picture photo
Mfg. Part Number
AC01000004709JA100
Brief Description
RES 47 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
AC01000004709JA100.pdf
Availability of AC01000004709JA100
QUANTITY
AC01000004709JA100 Order Process
Ship out your order
Specifications of AC01000004709JA100
Internal Part NumberEIS-AC01000004709JA100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient100/ +180ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.169" Dia x 0.433" L (4.30mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AC01000004709JA100
Related LinksAC0100000, AC01000004709JA100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
AC01000004709JA100 Details Description
Related parts for AC01000004709JA100
12VDC 85DB 3-TERM CERAM BUZZER datasheet.pdf
RES SMD 6.34KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CLOSING PLATE 12X12" datasheet.pdf
MOTOR STARTER datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
IC SFP CONTROLLER LDD INTERFACE datasheet.pdf
Connector Socket 63 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 8A TO263AB datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 8V 20% datasheet.pdf