Vishay/BCcomponents AC01000007500JA100
AC01000007500JA100 picture photo
Mfg. Part Number
AC01000007500JA100
Brief Description
RES 750 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
AC01000007500JA100.pdf
Availability of AC01000007500JA100
QUANTITY
AC01000007500JA100 Order Process
Ship out your order
Specifications of AC01000007500JA100
Internal Part NumberEIS-AC01000007500JA100
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient100/ +180ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.169" Dia x 0.433" L (4.30mm x 11.00mm)