Vishay/BCcomponents AC01000007508JA100
AC01000007508JA100 picture photo
Mfg. Part Number
AC01000007508JA100
Brief Description
RES 7.5 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
AC01000007508JA100.pdf
Availability of AC01000007508JA100
QUANTITY
AC01000007508JA100 Order Process
Ship out your order
Specifications of AC01000007508JA100
Internal Part NumberEIS-AC01000007508JA100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient-10/ -80ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.169" Dia x 0.433" L (4.30mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AC01000007508JA100
Related LinksAC0100000, AC01000007508JA100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
AC01000007508JA100 Details Description
Related parts for AC01000007508JA100
IC SWITCH QUAD SPDT 20DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE GLASS 200MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 383K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 787 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONN ASSY HDR TINMAN datasheet.pdf
D4N-1C22 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
CTV 21C 21#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
20 MHz to 500 MHz IF Gain Block IC datasheet.pdf