Vishay/BCcomponents AC01000009108JA100
AC01000009108JA100 picture photo
Mfg. Part Number
AC01000009108JA100
Brief Description
RES 9.1 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
AC01000009108JA100.pdf
Availability of AC01000009108JA100
QUANTITY
AC01000009108JA100 Order Process
Ship out your order
Specifications of AC01000009108JA100
Internal Part NumberEIS-AC01000009108JA100
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)9.1
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient-10/ -80ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.169" Dia x 0.433" L (4.30mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AC01000009108JA100
Related LinksAC0100000, AC01000009108JA100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
AC01000009108JA100 Details Description
Related parts for AC01000009108JA100
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 SQ WW datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 9A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 470 OHM 8SIP datasheet.pdf
CAP 6.8F 20% 2.7V THROUGH HOLE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf