Vishay/BCcomponents AC03000005007JAC00
AC03000005007JAC00 picture photo
Mfg. Part Number
AC03000005007JAC00
Brief Description
RES 0.5 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
AC03000005007JAC00.pdf
Availability of AC03000005007JAC00
QUANTITY
AC03000005007JAC00 Order Process
Ship out your order
Specifications of AC03000005007JAC00
Internal Part NumberEIS-AC03000005007JAC00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)0.5
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient-10/ -80ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.189" Dia x 0.512" L (4.80mm x 13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AC03000005007JAC00
Related LinksAC0300000, AC03000005007JAC00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
AC03000005007JAC00 Details Description
Related parts for AC03000005007JAC00
RELAY TELECOM DPDT 1A 12V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 3A DO201AD datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
DUCT CABLE SLOT PVC BLUE 2M datasheet.pdf
GSKT CIR28 REAR PANEL FR datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X6S 0402 datasheet.pdf