Vishay/BCcomponents AC03000006809JACCS
AC03000006809JACCS picture photo
Mfg. Part Number
AC03000006809JACCS
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 68 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
AC03000006809JACCS.pdf
Availability of AC03000006809JACCS
QUANTITY
AC03000006809JACCS Order Process
Ship out your order
Specifications of AC03000006809JACCS
Internal Part NumberEIS-AC03000006809JACCS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesACCS Safety Wirewound Resistors
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesAC03
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)68
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Fusible, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.512" L (5.50mm x 13.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AC03000006809JACCS
Related LinksAC0300000, AC03000006809JACCS Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
AC03000006809JACCS Details Description
Related parts for AC03000006809JACCS
CONN RECEPT PIN .015-.020" .102" datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 36POS R/A datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 23POS GOLD PCB datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
LED BL/GRN/ORG CLEAR 0606 SMD datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 3.8A 46 MOHM SMD datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.15A SOT-323 datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf