Vishay/BCcomponents AC04000002000JAC00
AC04000002000JAC00 picture photo
Mfg. Part Number
AC04000002000JAC00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 200 OHM 4W 5% AXIAL
Datasheet Download
AC04000002000JAC00.pdf
Availability of AC04000002000JAC00
QUANTITY
AC04000002000JAC00 Order Process
Ship out your order
Specifications of AC04000002000JAC00
Internal Part NumberEIS-AC04000002000JAC00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesAC
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±5%
Power (Watts)4W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient-10/ -80ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.650" L (5.50mm x 16.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AC04000002000JAC00
Related LinksAC0400000, AC04000002000JAC00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
AC04000002000JAC00 Details Description
Related parts for AC04000002000JAC00
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V datasheet.pdf
CONV DC/DC ISOL SNGL 5V OUT 20W datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 18MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
FIXED IND 240NH 23A 1.20 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 250VAC X7R 1812 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A AXIAL datasheet.pdf
381 TB WIR PRO 90D datasheet.pdf
GT 55C 55#16 SKT PLUG datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 500MW DO35 datasheet.pdf