Vishay/BCcomponents AC04000004700JAC00
AC04000004700JAC00 picture photo
Mfg. Part Number
AC04000004700JAC00
Brief Description
RES 470 OHM 4W 5% AXIAL
Datasheet Download
AC04000004700JAC00.pdf
Availability of AC04000004700JAC00
QUANTITY
AC04000004700JAC00 Order Process
Ship out your order
Specifications of AC04000004700JAC00
Internal Part NumberEIS-AC04000004700JAC00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesAC
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±5%
Power (Watts)4W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient-10/ -80ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.650" L (5.50mm x 16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AC04000004700JAC00
Related LinksAC0400000, AC04000004700JAC00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
AC04000004700JAC00 Details Description
Related parts for AC04000004700JAC00
IC REG LDO 5V 0.1A 3SSIP datasheet.pdf
RES 12 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 20% 2312 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 32TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 165MA 1.5 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
DURABLE FLEX BELT 1/2X12" A MED datasheet.pdf
UMY10-3660 SAFETY MAT 10M datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 156MHZ 20QSOP datasheet.pdf