Vishay/BCcomponents AC04000006200JAC00
AC04000006200JAC00 picture photo
Mfg. Part Number
AC04000006200JAC00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 620 OHM 4W 5% AXIAL
Datasheet Download
AC04000006200JAC00.pdf
Availability of AC04000006200JAC00
QUANTITY
AC04000006200JAC00 Order Process
Ship out your order
Specifications of AC04000006200JAC00
Internal Part NumberEIS-AC04000006200JAC00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesAC
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)620
Tolerance±5%
Power (Watts)4W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient-10/ -80ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.650" L (5.50mm x 16.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AC04000006200JAC00
Related LinksAC0400000, AC04000006200JAC00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
AC04000006200JAC00 Details Description
Related parts for AC04000006200JAC00
AC/DC DESKTOP ADAPTER 6V 12W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 6A 24V datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR XIO2001 datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
IC CODEC 6CH 110DB 192KHZ 64LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf