Vishay/BCcomponents AC04000006808JAC00
AC04000006808JAC00 picture photo
Mfg. Part Number
AC04000006808JAC00
Brief Description
RES 6.8 OHM 4W 5% AXIAL
Datasheet Download
AC04000006808JAC00.pdf
Availability of AC04000006808JAC00
QUANTITY
AC04000006808JAC00 Order Process
Ship out your order
Specifications of AC04000006808JAC00
Internal Part NumberEIS-AC04000006808JAC00
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)6.8
Tolerance±5%
Power (Watts)4W
Temperature Coefficient-10/ -80ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.650" L (5.50mm x 16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AC04000006808JAC00
Related LinksAC0400000, AC04000006808JAC00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
AC04000006808JAC00 Details Description
Related parts for AC04000006808JAC00
CAP ALUM 180UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
TERM SOLDER SLOT .340" .105"L datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 3.072MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 24pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 330 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf