Vishay/BCcomponents AC05000001101JAC00
AC05000001101JAC00 picture photo
Mfg. Part Number
AC05000001101JAC00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.1K OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
AC05000001101JAC00.pdf
Availability of AC05000001101JAC00
QUANTITY
AC05000001101JAC00 Order Process
Ship out your order
Specifications of AC05000001101JAC00
Internal Part NumberEIS-AC05000001101JAC00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesAC
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient100/ +180ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.295" Dia x 0.709" L (7.50mm x 18.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AC05000001101JAC00
Related LinksAC0500000, AC05000001101JAC00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
AC05000001101JAC00 Details Description
Related parts for AC05000001101JAC00
IC THER CTRL VOLT/MONITOR 24QSOP datasheet.pdf
TRANS PNP 15V 50MA 3CP datasheet.pdf
RES 229 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 1W DO204AL datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
KJB 55C 55#22D PIN PLUG datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC datasheet.pdf