Vishay/BCcomponents AC05000001801JAC00
AC05000001801JAC00 picture photo
Mfg. Part Number
AC05000001801JAC00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.8K OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
AC05000001801JAC00.pdf
Availability of AC05000001801JAC00
QUANTITY
AC05000001801JAC00 Order Process
Ship out your order
Specifications of AC05000001801JAC00
Internal Part NumberEIS-AC05000001801JAC00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesAC
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient100/ +180ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.295" Dia x 0.709" L (7.50mm x 18.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AC05000001801JAC00
Related LinksAC0500000, AC05000001801JAC00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
AC05000001801JAC00 Details Description
Related parts for AC05000001801JAC00
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CABLE POF PLASTIC SIMPLEX SMA datasheet.pdf
ADPT DIP40/QFP44 ALTERA DEVICES datasheet.pdf
IC UART FIFO I2C/SPI 64B 24TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 165 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
INS. TOOL ADAP. ASSY, 2 ROW datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf