Vishay/BCcomponents AC05000002401JAC00
AC05000002401JAC00 picture photo
Mfg. Part Number
AC05000002401JAC00
Brief Description
RES 2.4K OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
AC05000002401JAC00.pdf
Availability of AC05000002401JAC00
QUANTITY
AC05000002401JAC00 Order Process
Ship out your order
Specifications of AC05000002401JAC00
Internal Part NumberEIS-AC05000002401JAC00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient100/ +180ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.295" Dia x 0.709" L (7.50mm x 18.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AC05000002401JAC00
Related LinksAC0500000, AC05000002401JAC00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
AC05000002401JAC00 Details Description
Related parts for AC05000002401JAC00
TRIMMER 200K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT PROG OVP 8DIP datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER QUAD 2X1 16TQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 39MM datasheet.pdf