Vishay/BCcomponents AC050000B5009J6BCS
AC050000B5009J6BCS picture photo
Mfg. Part Number
AC050000B5009J6BCS
Brief Description
RES 50 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
AC050000B5009J6BCS.pdf
Availability of AC050000B5009J6BCS
QUANTITY
AC050000B5009J6BCS Order Process
Ship out your order
Specifications of AC050000B5009J6BCS
Internal Part NumberEIS-AC050000B5009J6BCS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesACCS Safety Wirewound Resistors
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesAC05
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Fusible, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.394" Dia x 0.709" L (10.00mm x 18.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AC050000B5009J6BCS
Related LinksAC050000B, AC050000B5009J6BCS Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
AC050000B5009J6BCS Details Description
Related parts for AC050000B5009J6BCS
IC SENSOR UNDERVOLT 5V TO-226AA datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 40V SCREW datasheet.pdf
IC OPAMP GP 28MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
KEY LOCK datasheet.pdf
LABELS FOR THERMAL TRANSF PRINT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 24VDC PUSH-PULL datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 304MA 170 MOHM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
IC DEMOD DVB-S2/S DUAL 68QFN datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf