Yageo AC0603FR-07180KL
AC0603FR-07180KL picture photo
Mfg. Part Number
AC0603FR-07180KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 180K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
AC0603FR-07180KL.pdf
Availability of AC0603FR-07180KL
QUANTITY
AC0603FR-07180KL Order Process
Ship out your order
Specifications of AC0603FR-07180KL
Internal Part NumberEIS-AC0603FR-07180KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesAC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AC0603FR-07180KL
Related LinksAC0603FR, AC0603FR-07180KL Datasheet, Yageo Distributor
AC0603FR-07180KL Details Description
Related parts for AC0603FR-07180KL
IC TXRX RS485/422 5V ESD 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 7/16 5V datasheet.pdf
IC BUCK CONTROLLER 28-ETSSOP datasheet.pdf
PMI BASE 11/16 NEON BAY SOLDER datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 35NS 84PGA datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0024UF RADIAL datasheet.pdf